szlaczek

cuder

W grudniu nasza szkoła brała udział w „Programie profilaktyki uzależnień behawioralnych CUDER”, którego autorem jest „Fundacja Wspomagająca Wychowanie ARCHEZJA”

Profesjonalnie przygotowany zespół profilaktyków przeprowadził:

• spotkanie z nauczycielami „Profilaktyka zintegrowana uzależnień behawioralnych”
  • spotkanie z uczniami klas IV – VI w formie mitingu
  • spotkanie z rodzicami uczniów, biorących udział w projekcie profilaktycznym.

Program dla uczniów klas IV – VI  był realizowany w cyklu 3 razy po 45 minut. Na początku w formie multimedialnej prezentacji, a następnie w formie zajęć warsztatowych. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w działaniach profilaktycznych, bawiąc się i ucząc.

Program „CUDER” jest nowatorskim ujęciem pracy wychowawczej opartej na zasadach towarzyszących prawidłowemu rozwojowi człowieka.

Celem programu jest:

–          poszerzenie wiedzy z zakresu  profilaktyki uzależnień,

–          uświadomienie  uczniom zdrowego stylu życia bez nałogów,

–          obniżenie  poziomu napięć (lęku) u młodych ludzi oraz wskazanie na radość  płynącą z procesu rozwoju,

–          wzmacnianie relacji w rodzinie i grupie,

–          kształtowanie postaw prospołecznych,

–          wskazanie  postaw opartych na  wartościach.

Prowadzący przekazali uczniom, że do pełnego rozwoju konieczna jest jedność pięciu sfer:

CIAŁA, UMYSŁU, DUCHA, EMOCJI I RELACJI. Program promował wartości bez których nie można prawidłowo rozwijać się i dobrze w życiu funkcjonować. W obecnych czasach dzieci są narażone na wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Dlatego ważnym punktem w programie profilaktycznym było rozpoznanie zagrożeń czyhających na młodych ludzi. Należy pamiętać, że zagrożenia przedstawione są jako pułapki na drodze rozwoju. Celem tego spotkania było uświadomienie uczniom, że człowiek poukładany we wszystkich sferach jest zabezpieczony przed pułapkami. Program profilaktyczny  „CUDER”  został w sposób przystępny uczniom przedstawiony. Uważam, że uczniowie wynieśli sporo pozytywnych emocji i istotnej wiedzy na temat właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Życie bez nałogów, niebezpiecznych pułapek może być piękne.

WP_20161213_08_39_48_Pro

WP_20161213_09_07_13_Pro

WP_20161213_08_40_10_ProWP_20161213_10_03_25_ProWP_20161213_10_03_01_Pro20161213_17160120.12.2016r. Joanna Jośko