Nasza miłość do trzech pomarańczy

30.05.2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM wystawił  „Miłość do trzech pomarańczy”.

Premiera „Miłości do trzech pomarańczy” odbyła się  w 1921 roku w Lyric Opera w Chicago. Utwór wraca regularnie na sceny, wystawiany przez wybitnych realizatorów. My podziwialiśmy sztukę, którego reżyserem był Zbigniew Głowacki. W spektaklu wystąpił 9-osobowy zespół aktorski: Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Mirosław Kotowicz i Jacek Popławski.

Niebywałym zaskoczeniem był fakt, iż dwie postaci występujące w tejże sztuce posługują się gwarą śląską. Zbigniew Głowacki swój reżyserski pomysł komentuje następująco:

„Bohaterami komedii dell’arte były cztery maski. Dwie z nich reprezentowały świat sfer wyższych. (…) Pozostałe dwie maski to służący (…) Każda z tych masek posługiwała się innym dialektem włoskim (…) Gwara śląska jest jedna z niewielu żywych gwar występujących w Polsce i jest przez wszystkich rozpoznawalna. Wpadłem więc na pomysł, aby ubarwiła i wzbogaciłam przedstawienie. Mam nadzieję, że dzięki temu odległa włoska tradycja stanie się bliższa Ślązakom”.
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, stworzony przez Juliusza Glatty (1908-1984) to jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, działa od 1945 r. Ze swoimi przedstawieniami gościł wielokrotnie za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, Holandii, USA czy Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie zdobywając nagrody.

 

Może Ci się również spodoba