„Zmień los – oddaj włos” – finał akcji

Zmień los – oddaj włos” to hasło kampanii, która już po raz trzeci odbywać się będzie w Żorach we współpracy z Fundacją Rak’n’Roll, która „zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka”.

Akcja, której koordynatorem w mieście jest Urząd Miasta, ma na celu zbiórkę włosów, które przeznaczone zostaną na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii.

W tym roku do akcji przystąpiła również nasza szkoła- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Żorach.

SZKOLNY FINAŁ AKCJI – „Zmień los – oddaj włos” odbył się 28 maja 2018 roku. Był to dla nas naprawdę wyjątkowy dzień – pełen radości i wzruszeń.

O godzinie 7.30 w naszej szkole pojawili się wspaniali goście. Pan Sławomir Torbicki oraz Pan Zenon Ziołko – ratownicy medyczni Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, którzy do godziny 12.30 prowadzili zajęcia dla uczniów i przedszkolaków. Ratownicy przekazali nam konkretną wiedzę, pokazali „krok po kroku” jak powinniśmy się zachować, kiedy ktoś – być może nieznajomy- będzie potrzebował naszej pomocy. Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy, iż coraz więcej osób potrafi udzielić pierwszej pomocy co wskazywałoby, że świadomość w tej sprawie jest większa. „Tymczasem statystyki są miażdżące – tylko w 15 wypadkach na 100 udzielana jest pierwsza pomoc. Najczęstsze przyczyny nieudzielenia jej to paraliżujący strach i niewiedza.” Dzięki dzisiejszym zajęciom, prowadzonym w doskonały sposób przez Pana Sławka i Pana Zenona przypomnieliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, tj. zakres czynności, które mają na celu pomóc poszkodowanym w stanie zagrożenia życia i w innych sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zwiększyliśmy swoją świadomość na temat roli ratownictwa medycznego. Mieliśmy okazję ćwiczyć z fantomami do nauki podstawowych zabiegów resuscytacyjnych prawidłowe wykonywanie technik przywracania podstawowych parametrów życiowych. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach objęło patronatem honorowym naszą szkolną akcję.

O godzinie 15.00 uczennice naszej szkoły oraz córka jednej z nauczycielek języka angielskiego przekazały włosy na rzecz Fundacji Rak’n’Roll. Włosy zostały obcięte przez profesjonalne fryzjerki- Panią Monikę Janiszewską oraz Katarzynę Piecha z Salonu „Aleja Fryzur” w Żorach. Ten moment akcji dostarczył wielu emocji. Pierwsze wzruszenie pojawiło się w momencie, kiedy do najmłodszej uczestniczki akcji – Zosi- nachyliła się Pani Kasia i zapytała – „Kochanie, obcinamy warkoczyki?” Takie pytanie padało przed każdym obcięciem włosów, gdyż decyzja naszych dziewcząt musiała być świadoma. Nasze wspaniałe uczennice oddały łącznie 290 cm włosów. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ak­cji mo­że wziąć udział każ­dy – zarówno ma­ły, jak i du­ży, niezależnie od płci – każ­dy, kto chciałby oddać na szczytny cel min. 25 cm swoich włosów.

 

Partnerom naszej akcji – Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach oraz Salonowi „Aleja Fryzur” składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc i wspaniałą „lekcję dobroci”. Dziękujemy też naszym uczennicom, które są prawdziwymi Bohaterkami. Zosiu, Paulino, Julio , Kingo, Julio – jesteście Wielkie!!! Wierzymy, że „ kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” – tego właśnie powracającego dobra Wam życzymy!

 

 

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba