Saint Nicholas’ Day

Today is Saint Nicholaus’ Day. Most of the children were waiting impatiently for this day.  We have already got some presents at school. Maybe there are some more waiting at home?

Obchodzimy dzisiaj dzień Świętego Mikołaja. Większość dzieci czekała na ten dzień z niecierpliwością. Otrzymaliśmy już prezenty w szkole. Może więcej czeka na nas w domu?

Znalezione obrazy dla zapytania santa claus day

Here are the results of the School Christmas Card Contest. The cards were written in English and in German.  You can see the cards on the board next to classroom 12. Many thanks to all of the contestants. Congratulations!

Przedstawiamy wyniki szkolnego konkursu na Kartkę Świąteczną. Kartki były wykonane w języku angielskim i niemieckim.  Kartki można obejrzeń na tablo obok klasy numer 12. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Gratulacje!

Patrycja Kadlof 4a

Paulina Forajter 3b